S&P 500 בקרן השתלמות: מה ההבדל בין המסלולים

במה נבדלים מסלולי S&P 500 בקרן השתלמות, בקצרה?
מסלול S&P 500 בקרן השתלמות עוקב אחרי מדד אחד, ולכן התשואה שלו דומה בין הגופים. ההבדלים העיקריים נמצאים בדמי הניהול, בגודל המסלול, בכמה זמן הוא פועל ובאוכלוסייה שהוא מיועד לה.
בנתוני אוגוסט 2026 יש 22 מסלולים כאלה בקרנות השתלמות. דמי הניהול מצבירה ב 19 מהם, אלה שיש עליהם נתון, נעים בין 0.19 ל 0.70 אחוז בשנה. התשואה השנתית הממוצעת ל 3 שנים, ב 9 מסלולים גדולים עם נתון, נעה בין 11.12 ל 11.67 אחוז.
מה זה מסלול S&P 500?

S&P 500 הוא מדד שמרכז כ 500 חברות גדולות הנסחרות בבורסות בארה"ב. מסלול "עוקב מדד" אינו בוחר מניות לפי שיקול דעת. הוא מחזיק השקעות שמטרתן לשקף את המדד.
המדד נמדד בדולרים. שער הדולר מול השקל משפיע על התשואה בשקלים, אלא אם המסלול מגדר את החשיפה למטבע. מה כל מסלול עושה בנושא הזה כתוב בתקנון ובדוחות של הגוף המנהל. הנתון אינו מופיע בטבלה שלמטה.
הרשות מסווגת את המסלולים האלה כעוקבי מדד S&P 500. עמוד הקבוצה באתר מרכז אותם.
כמה מסלולים כאלה יש, ובאילו מוצרים?
בנתוני אוגוסט 2026 יש מסלולי S&P 500 בשלוש קטגוריות:
- קרנות השתלמות: 22 מסלולים.
- תגמולים ואישית לפיצויים: 18 מסלולים. לעמוד הקטגוריה.
- גמל להשקעה: 15 מסלולים. לעמוד הקטגוריה.
המאמר מתמקד בקרנות ההשתלמות. ההבדלים בין המוצרים עצמם מפורטים במאמר גמל להשקעה מול קרן השתלמות.
דמי ניהול, תשואה ומסלול. בדיקת תיק אחת עונה על שלושתם.
בלי התחייבות · שיחה קצרה
איך נראים 11 המסלולים הגדולים?
הטבלה מציגה את מסלולי S&P 500 בקרנות השתלמות עם נכסים של 100 מיליון ש"ח ומעלה.
ממוין לפי גודל הנכסים, בתוך קבוצת עוקבי S&P 500 בקרנות השתלמות (22 מסלולים, 11 בטבלה). נתוני אוגוסט 2026. תשואות נומינליות ברוטו.
| גוף מנהל | נכסים (מיליוני ש"ח) | דמי ניהול מצבירה (אחוז) | תשואה שנתית ממוצעת, 3 שנים (אחוז) | סטיית תקן |
|---|---|---|---|---|
| הפניקס | 9,972 | 0.57 | 11.41 | 10.04 |
| הראל | 7,669 | 0.50 | 11.22 | 10.25 |
| כלל | 4,631 | 0.48 | 11.24 | 10.04 |
| מגדל | 3,834 | 0.50 | 11.36 | אין נתון |
| מיטב | 3,508 | 0.54 | 11.67 | 10.28 |
| מנורה מבטחים | 2,918 | 0.49 | 11.29 | אין נתון |
| מור | 2,103 | 0.70 | 11.39 | 10.53 |
| אנליסט | 1,470 | 0.62 | 11.12 | אין נתון |
| קרן החיסכון לצבא הקבע | 1,347 | 0.19 | 11.21 | אין נתון |
| אלטשולר שחם | 1,025 | 0.66 | אין נתון | אין נתון |
| ילין לפידות | 836 | 0.68 | אין נתון | אין נתון |
הסדר בטבלה נקבע רק לפי גודל הנכסים. אין בו שקלול נוסף, אין מיקום בתשלום, ואיש אינו משלם לנו כדי להופיע בו. דמי הניהול הם ממוצע שנגבה בפועל במסלול, ועמית עשוי לשלם סכום שונה. תשואות עבר אינן מעידות על העתיד.
מקור: גמל נט, רשות שוק ההון, דרך data.gov.il. נתוני אוגוסט 2026.
אחד עשר מסלולים נוספים הם קטנים, עם נכסים של פחות מ 100 מיליון ש"ח, ובכולם אין נתון לשלוש שנים. לפי שמם, חלקם מיועדים לאוכלוסיות מוגדרות, כמו עובדי המדינה, רופאים והנדסאים. בסך הכל הם מחזיקים כ 306 מיליון ש"ח.
במה המסלולים נבדלים?
דמי ניהול
בכל 19 המסלולים עם נתון, הטווח הוא מ 0.19 עד 0.70 אחוז. החציון בהם הוא 0.50. ב 11 המסלולים הגדולים החציון הוא 0.54.
המסלול עם דמי הניהול הנמוכים ביותר, 0.19, שייך לקרן שמיועדת לאנשי קבע. בלעדיו, בין המסלולים הגדולים הטווח הוא מ 0.48 עד 0.70.
מה זה אומר בשקלים, בחשבון פשוט של אחוז מסכום לשנה אחת, בלי ריבית דריבית:
- על 100,000 ש"ח: 0.48 אחוז הם 480 ש"ח, ו 0.70 אחוז הם 700 ש"ח. ההפרש הוא 220 ש"ח בשנה.
- על 500,000 ש"ח: 2,400 ש"ח מול 3,500 ש"ח. ההפרש הוא 1,100 ש"ח בשנה.
זה חשבון המחשה ולא תחזית. לחישוב על פני שנים עם הנחות שמזינים, יש מחשבון עלות דמי ניהול לאורך זמן.
תשואה
ב 9 מסלולים גדולים עם נתון לשלוש שנים, הממוצע השנתי נע בין 11.12 ל 11.67 אחוז. ההפרש הוא 0.55 נקודות אחוז בשנה.
אין התאמה ישרה בין דמי הניהול לתשואה בטבלה. למשל, למסלול עם דמי הניהול הגבוהים ביותר בטבלה (0.70) יש תשואה של 11.39, ולמסלול עם 0.48 יש 11.24. במדגם של תשעה מסלולים, זה לא מספיק כדי להסיק מסקנה. הנתונים אינם מפרקים את ההפרש לגורמים, כגון דמי ניהול, סטייה מהמדד או גידור מטבע.
תנודתיות
לחמישה מסלולים בטבלה יש נתון סטיית תקן, והוא נע בין 10.04 ל 10.53. הסבר על סטיית תקן ועל שאר המדדים.
לקנה מידה בלבד: סטיית התקן החציונית בכל קרנות ההשתלמות הגדולות עם נתון (117 מסלולים) היא 5.85. מסלול שעוקב אחרי מדד מניות אחד מציג תנודתיות גבוהה פי 1.7 עד 1.8 בערך. זו השוואה בין קבוצות שונות, ולכן היא מובאת רק להמחשת סדר גודל.
אוכלוסיית יעד והיסטוריה
במאגר יש שדה אוכלוסיית יעד, שמבדיל בין מסלולים פתוחים לכלל הציבור למסלולים לעובדי גוף או סקטור מסוים. מסלולים שנפתחו לאחרונה אין להם עדיין נתון לשלוש שנים, ובטבלאות הם מסומנים "אין נתון".
כמה מנכסי ההשתלמות נמצאים במסלולים כאלה?
11 המסלולים הגדולים מחזיקים כ 39.3 מיליארד ש"ח. יחד עם 11 הקטנים, הסכום הוא כ 39.6 מיליארד ש"ח, כ 7.5 אחוז מ 526.8 מיליארד ש"ח בכל קרנות ההשתלמות באוגוסט 2026. החישוב שלנו על נתוני המאגר.
שאלות נפוצות
האם כל מסלולי S&P 500 מניבים אותה תשואה?
לא בדיוק. בנתוני שלוש שנים יש הפרש של 0.55 נקודות אחוז בשנה בין הגבוה לנמוך מבין תשעה מסלולים. הנתונים אינם מסבירים את ההפרש.
למה לחלק מהמסלולים אין נתון לשלוש שנים?
כנראה כי הם פועלים פחות משלוש שנים, או שלא דווח עליהם נתון לתקופה. המאגר אינו מפרט את הסיבה. באתר הם מוצגים כ"אין נתון" ולא כאפס.
אפשר להשוות מסלול S&P 500 למסלול כללי?
אלה שתי קבוצות שונות: אחד עוקב אחרי מדד יחיד, והשני משלב כמה אפיקים. ההשוואה ביניהן רק לצורך סדר גודל. השוואה מדויקת נעשית בתוך הקבוצה.
הצעד הבא
לכל מסלולי הקבוצה בטבלה אחת: קרנות השתלמות S&P 500. לכל קרנות ההשתלמות: קרנות השתלמות. לעלות דמי הניהול לאורך זמן: מחשבון עלות דמי ניהול.
מקורות
- נתוני גמל נט, רשות שוק ההון, דרך data.gov.il: https://data.gov.il/dataset/gemelnet. תקופת דיווח אוגוסט 2026, נמשכו ב 07.10.2026.
- חישובי חציון, סכומי נכסים ויחסי תנודתיות: חישוב פנימי של סיגנל פנסיוני על נתוני המאגר.
- נתוני גידור המטבע של כל מסלול נמצאים בתקנון ובדוחות הגוף המנהל.
מקור הנתונים: גמל נט, רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דרך data.gov.il. נתוני אוגוסט 2026, נמשכו ב 07.10.2026. חישובי חציון ואחוזים: סיגנל פנסיוני. מידע כללי, לא המלצה. תשואות עבר אינן מעידות על העתיד.
דוגמאות מהנתונים
קבוצות ומסלולים גדולים בנכסים, לפי סדר נכסים. זו רשימה לדוגמה ולא דירוג.
קרנות השתלמות
סיימתם לקרוא. רוצים לראות איך זה נראה בתיק שלכם?
בדיקת תיק קצרה: המסלול, דמי הניהול והתשואה שלכם, בשיחה אחת. בלי התחייבות.